Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» եւ ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցությունների անդամները հանդիպել են Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի եւ պատվիրակության անդամների հետ:
Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմը շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ նշել է, որ հաճելի է գտնվել Հայաստանում, հատկապես շրջադարձային փուլում, երբ կնքվել է Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության մասին համաձայնագիրը: Համանախագահը հետաքրքրվել է Հայաստանի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու գործընթացով: Ըստ նրա` սահմանադրական փոփոխություններից հետո խորհրդարանը պետք է ավելի մեծ կշիռ ու նշանակություն ունենա:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում իրականացված սահմանադրական փոփոխություններին եւ նշել, որ դրանից խորհրդարանի դերը ոչ թե մեծացել է, այլ՝ փոքրացել: ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ Արամ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ «Ելք» դաշինքը միակ քաղաքական ուժն է, որն իր նախընտրական ծրագրում ամրագրել է եվրոպական մոդելի պետություն ստեղծելու վերաբերյալ դրույթ եւ դեմ է արտահայտվել Եվրասիական տնտեսական միությանը:
ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունը խորհրդարանական երկիր կառուցելու որեւէ տեսլական չի ունեցել: Ըստ նրա` սահմանադրական փոփոխություններն արվել են նախագահական ընտրությունները վերացնելու համար:
ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը, բարձր գնահատելով Հայաստան-ԵՄ գործակցությունը՝ նշել է, որ մեծ ջանքեր է պետք գործադրել Հայաստանում խնդիրներն ու ծրագրերը լուծելու եւ իրականություն դարձնելու համար: Նա դրական է գնահատել իրականացված սահմանադրական փոփոխությունները եւ նշել, որ 2018 թվականի ապրիլից պատգամավորները խորհրդարանում հնարավորություն կունենան երկրի առաջին դեմքին ուղղել իրենց հարցերը: Նրա տեղեկացմամբ՝ խմբակցությունը հանդես է գալու ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծով, որով առաջարկվելու է սահմանել հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգ:
Նույն օրը ԵՄ- Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմն ու պատվիրակության անդամները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ եւ ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ կարեւորել է Եվրամիության երկրների հետ Հայաստանի բազմաբեւեռ գործակցությունը։
«Մեզ համար կարեւոր է, որ Եվրամիության անդամ երկրները որքան հնարավոր է արագ վավերացնեն Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ կնքված համաձայնագիրը, որպեսզի մենք հնարավորություն ունենանք լիարժեք աշխատել եւ կյանքի կոչել այն»,- նշել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը։
Վահրամ Բաղդասարյանը նաեւ նշել է, որ հայկական կողմը հաշվի է առել վերջին համապետական ընտրությունների ժամանակ Եվրախորհրդարանի դիտորդների դիտողությունները տեղ գտած որոշ թերությունների վերաբերյալ եւ հավաստիացրել, որ դրանք օրենսդրորեն կշտկվեն։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման կապակցությամբ նշել է.«Այս հարցում մենք շնորհակալություն ենք հայտնում եվրոպական ընտանիքին հավասարակշռված քաղաքականության համար, սակայն անհրաժեշտ ենք համարում ամբողջ սահմանի երկարությամբ մշտադիտարկման սարքերի տեղադրումը, որպեսզի միջազգային հանրությունը հստակ գնահատական տա, թե ովքեր են սահմանախախտները, եւ ովքեր են ագրեսորները։ Հայաստանը եւ Արցախը ցանկանում են խաղաղություն եւ առանց ուժի կիրառման, բանակցային սեղանի շուրջ խնդրի վերջնական կարգավորում»,-ասել է Վահրամ Բաղդասարյանը։
Նա նաեւ մանրամասներ է ներկայացրել «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքի նախագծի մշակման եւ ընդունման վերաբերյալ՝ նշելով, որ նմանօրինակ օրենքների ընդունման ժամանակ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ազգային մտածելակերպի առանձնահատկությունները։
«Նախագծում հստակ սահմանվել են քրեական պատասխանատվության վերաբերյալ դրույթները։ Սակայն հայ ժողովրդի հազարամյա պատմությունը ցույց է տալիս, որ մեր երկիրը հիմնված է եղել ամուր ընտանիքների վրա»,- նշել է Վահրամ Բաղդասարյանը։
ԵՄ- Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ կարեւորել ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը, որի արդյունքում ստորագրվել է Համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը։
Սաջադ Քարիմը հավաստիացրել է, որ պատրաստակամ են օժանդակել եւ աջակցել նոր օրենքների մշակման գործընթացին։
ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն ի պատասխան եվրոպացի գործընկերների հարցադրմանը՝ նշել է, որ «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն, միջազգային տարբեր կառույցներում խորհրդարանական պատվիրակություններն ու պատգամավորները խորհրդարանին պարտադիր հաշվետվություն են ներկայացնում իրենց գործունեության վերաբերյալ։
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է կյանքի կոչելու համաձայնագիրը:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանն անդրադարձել է խորհրդարանում կանանց ներկայացվածության հարցին եւ կարեւորել այն հանգամանքը, որ ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքով 2022 թվականից համամասնական ցուցակներում կանանց հատկացվել է 30 տոկոս, օրենսգրքից հանվել է կին պատգամավորի ինքնաբացարկի վերաբերյալ դրույթը։
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը կարեւորել է գործակցությունը Եվրոպական միության հետ, ինչը տվել է ցանկալի արդյունք՝ ստորագրվել է պատմական փաստաթուղթ:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ ԶԼՄ-ների ազատության հարցին՝ նշելով, որ ոլորտի օրենսդրության առումով Հայաստանը համարվում է օրինակելի երկիր:

On December 19, the members of the RA NA Tsarukyan and the RA NA Way Out Factions met with the Co-Chair of the European Union-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) Sajjad Karim and the members of the delegation.
Thanking for the meeting the Co-Chair of the European Union-Armenia PCC Sajjad Karim has noted that it is a pleasure to be in Armenia, especially in the turning phase, when the Agreement on Comprehensive and Enhanced Partnership was signed between Armenia and the European Union. The Co-Chair was interested in the process of Armenia turning into parliamentary government. According to him, after the constitutional amendments the parliament should be of bigger weight and significance.
Welcoming the guests in the RA National Assembly, the Head of the RA NA Way Out Faction Nikol Pashinyan touched upon the constitutional amendments implemented in Armenia and noted that the role of the parliament had not increased, but not decreased. The member of the RA NA Way Out Faction Aram Sargsyan has informed that the Way Out ally is the only political force that has enshrined in its pre-electoral programme a provision on creating a state of European model and has been against the Eurasian Economic Union. In the word of the member of the RA NA Way Out Faction Edmon Marukyan, the RA authorities had not vision of building a parliamentary country. According to him, the constitutional amendments have been made for eliminating the presidential elections.
The Secretary of the RA NA Tsarukyan Vahe Enfiajyan, highly assessing Armenia-EU cooperation, has noted that we should make great efforts to solve the problems and the programmes in Armenia and making them reality. He positively assessed the implemented constitutional amendments and noted that from April 2018 the MPs would have an opportunity to address their questions to the first person of the country. To him, the Faction will make use of the RA Draft Electoral Code, by which it will be proposed to establish hundred per cent proportional electoral system.
On the same day the Co-Chair of the European Union-Armenia PCC Sajjad Karim and the members of delegation met with the representatives of the RA NA RPA and the RA NA ARF Factions.
Welcoming the guests in the RA National Assembly the Head of the RPA Faction Vahram Baghdasaryan emphasized the multi-polar activity of Armenia with the countries of the European Union.
“It is important for us that the European Union countries would ratify the Agreement signed between Armenia and the European Union as soon as possible, in order we would be able to fully work and call it into life,” the Head of the RPA Faction noted.
Vahram Baghdasaryan also noted that the Armenian side had taken into consideration the remarks of the European Parliament observers during the recent national elections and assured that they would be rectified by law.
The Head of the RPA Faction noted relating to the Nagorno Karabakh problem settlement: “In this issue we thank the European family for the balanced policy, but we consider necessary the installation of the monitoring equipment along the whole border in order the international community gives distinct assessment who violate the border and who are aggressors. Armenia and Artsakh want peace and without use of force and final settlement of the problem around negotiation table,” Vahram Baghdasaryan said. He also presented details on the elaboration and adoption of the draft law on Prevention of Violence in the Family, on Protection of the Persons Subjected to Violence in the Family Restoration of Solidarity in the Family, noting that during the adoption such laws it is necessary to take into account the peculiarities of the national way of thinking.
“The provisions on the criminal responsibility are distinctly are set out in the draft law. However, the Armenian people’s millennia-old history shows that our country has been based on firm families,” Vahram Baghdasaryan stated.
The Co-Chair of the European Union-Armenia PCC Sajjad Karim thanked the Head of the RPA Faction for the warm reception and emphasized the EU-Armenia cooperation, as a result of which the Agreement on Comprehensive and Enhanced Partnership was signed.
Sajjad Karim has assured that they are ready to assist and support the process of the elaboration of the new laws.
In response to his European colleagues’ interpellation, the Head of the RA NA ARF Faction Armen Rustamyan has noted that, according to the constitutional law the RA NA Rules of Procedure, the parliamentary delegations and deputies present mandatory report to the parliament on their activities in different international structures. The Secretary of the ARF Faction Aghvan Vardanyan has noted that the Armenian side is ready to call into life the Agreement.
The deputy of the ARF Faction Armenuhi Kyureghyan referred to the issue of women’s representation in the parliament and highlighted the fact that by the RA new Electoral Code 30 per cent had been allocated to the women in the proportional lists from 2022. The provision on the female deputy’s refusal has been removed from the Code.
The deputy of the RA NA RPA Faction Samvel Farmanyan highlighted the cooperation with the European Union which had given desirable result: a historical document was signed.
The MP also touched upon the issue of the freedom of the mass media, noting that with regards to the legislation of the sphere Armenia is considered an exemplary country.